Alustaks sellest mida ma kindlasti soovitaksin. Need oleks Macbook Air 2013 ja 2014 mudelid (A1466) ja kindlasti 13 tolline Macbook Pro (A1502). Kellele on vaja aga suuremat, 15 tollist ekraani, võiks valida 2013 ja 2014 mudelid A1398.

Seega kui sul on vaja kaalult kõige kergemat ja hinnalt odavamat arvutit, siis tuleks valida Macbook Air. Kui aga on vaja natuke kõrgema visuaalse kvaliteediga ekraani, siis vali Macbook Pro Retina. Kui on vaja töötada keerukamate ja rohkem ressursse nõudvate graafika ja ka muusikaprgrammidega, siis tuleks valida 15 tolline Macbook Pro Retina, millel on kaks videokaarti.

Kellele on vaja aga lihtsalt suuremat ekraani, siis sobib ka ühe videokiibiga Macbook Pro 15. Need on samas ka kõige töökindlamad, sest emaplaat saab vähem kuuma. Sama kehtib üldiselt ka lauarvutite iMac kohta. Vahemikus 2012-2014 valmistatud mudelid on töökindlamad, kui uued. iMac arvutitel on tavaliselt vähem probleeme, kui sülearvutitel, sest siin ei teki kaasaskandmisest tekkivaid defekte.

10 aasta vanused iMac arvutid töötavad peale hooldust ja SSD ketta paigaldust hästi ja on võimelised jooksutama ka uuemaid programme.

Miks ei ole hea mõte osta uuema generatsiooni Apple arvuteid ?

Uuematel masinatel on mitmeid disainivigu. Näiteks kulgevad emaplaadil kõrvuti madalpingelised tarkvara kandvad 1 voldised voolurajad ja kõrged, üle 50 voldised ekraani tagavalgustuse rajad. Eraldavad plaadiosad on liiga kitsad ja vähimgi niiskuse kondens ja korrosioon võivad tekitada mittevajlikke lühiseid komponentide vahel.

Tihti saavad kannatada just emaplaadi servas asuvad suuremad pistikud ja pesad, nagu näiteks ekraanikaabel. Sellised disainivigu aga ei esine eelpool nimetatud mudelitel. Teine suurem probleem on 2016 ja uuemate mudelite klaviatuurid.

Nende klahvid jäävad kinni, sest kergesti satub nuppude vahele tolmu, liiva ja mustust. Klahvid on tehtud liiga täpsed ja seepärast jäävad ka kinni ja vahel lakkavad töötamast või siis annavad ise mittevajalikke ühendusi. Seda saab küll puhastada, aga vaja oleks häid tööriistu ja teadmisi, kuidas klahvi kate eemaldada nii, et plastikosad ei puruneks.

Apple on küll asjast teadlik ja nõus teatud tingimustel arvutid ümber vahetama, aga pole teada, et oleks plaane klaviatuuri disaini muuta. Teine suurem probleem on ekraani ja arvuti alumise osa vahel olev lintkaabel. Muidugi on igal flex lintkaablil oma eluiga, aga uuematel Apple arvutitel pole see osa välja tulnud. Liiga kiiresti tekivad mikropraod ja sellle tagajärjel on ekraanil erinevad häired või kaob ühendus täielikult.

Probleemiks on ka emaplaadile joodetud SSD ketas. Seda pole enam võimalik eemaldada või soovi korral lihtsalt suurema vastu vahetada. Seega, kui arvutil tekib mistahe muu vigastus, siis pole võimalik lihtsalt võtta kõvaketast välja ja oma faile mujale kopeerida. Selleks peab emaplaati remontima, mille hind on kindlasti kõrge ja mõnel juhul polegi enam võimalik. Näiteks pärast vedelikukahjustust või kukkumist.

Meie epoes olevad arvutid on põhjalikult kontrollitud, puhastatatud ja töötavad hästi. Garantii 1-3 kuud.

Asume Tehnika 24, Tallinn